Domowa ciastolina - tworzymy ciastolinę z domowych składników - tocusiowo - blog parentingowy - O życiu i rodzicielstwie

Domowa ciastolina - tworzymy ciastolinę z domowych składników

   
domowa ciastolina to super zabawa, sensoplastyka w domu

O tym jak ważnym elementem rozwoju dziecka jest możliwość stworzenia mu warunków do ćwiczenia sprawności motoryki małej pisałam już wcześniej tu. Lubię ciastolinę, fajnie pachnie, a te całe gotowe zestawy wywołują uśmiech na twarzy niejednego dziecka.

Ale kiedy tak siadłam z Ernim kolejny raz do naszego ulubionego kolorowego pudełka, to po raz kolejny utwierdziłam się tylko w przekonaniu, że wyobraźnia naprawdę nie zna granic. Ale czyja? Moja? Jego? Nie! To producent narzucił kształty i nadal sens całej zabawie. Oczywiście zgodzę się z tym, że dzięki tej czarodziejskiej masie, ćwiczymy sprawność małych rączek ale czy coś jeszcze? Co więcej, kiedy przyjrzałam się jej bliżej zaczęłam się zastanawiać skąd ten zapach gumy balonowej znany mi dobrze z dziecięcych lat i czy oby na pewno jest bezpieczna. I dlaczego ja ciągle się tak denerwuje gdy spada na dywan i odbija na nim te okropne ,,zastygnięte” kleksy. Nie dość ze nie ćwiczymy wyobraźni to jeszcze trzeba wciąż uważać by oby na pewno nie ubrudzić ani siebie, ani niczego co znajduje się dookoła. Gdzie w tym wszystkim zabawa? Gdzie miejsce na prawdziwe umiejętności poznawcze?

A co by się stało gdybyśmy pozwolili dziecku samemu odkryć? Ale tak od początku?

Idealnym miejscem okazała się kuchnia. Dobrze wiem, jak stworzyć domową ciastolinę taką pachnącą prawdziwym cynamonem czy wanilią i chętnie podzielę się z Wami przepisem na nią. Nie zdradziłam jednak Ernestowi tej tajemnej receptury. Postanowiłam posadzić Nas na kawałku folii by zabezpieczyć wolna do zabawy przestrzeń. Umieściłam na środku miskę, mąkę ziemniaczaną, mąkę pszenna, olej, wodę oraz barwniki by poczekać co się wydarzy Tak! Przyszedł czas na prawdziwe odkrywanie… Dzięki takiej właśnie kolorowej stymulacji wspieramy rozwój poznawczy dziecka- opisujemy elementy świata, nasze maluchy same mają okazję doświadczyć procesu przemian substancji oraz związków przyczynowo-skutkowych.


Przepis na domową ciastolinę:

· 400 g mąki pszennej,

· 400 g mąki ziemniaczanej,

· 120 ml oleju jadalnego,

· 120 ml wody,

· Barwnik spożywczy,

· Cynamon, aromat (np. waniliowy)

Rozpuszczamy barwnik w butelce wody lub innym naczyniu (niewielka ilość wystarczy by ją zabarwić) Mieszamy pozostałe składniki. Dodajemy zabarwioną wodę i ugniatamy do uzyskania pożądanej konsystencji.

Miłego brudzenia!ciastolina, wsypujemy make i mieszamy ciasto - tworzymy ciastoline

tworzymy ciastolinę dolewajac make, wode i barwnik

tworzymy ciastolinę dodając barwnik spożywczy i mieszając ciasto

ciastolina domowa w kolorze zielonym, zabawa przednia, sensoplastyka górą

ciastolina domowa, papka z ciastoliny, domowa ciastolina najlepsza na świecie

4 komentarze

 1. Ale świetny pomysł, na pewno wypróbujemy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam wszystkie masy, robię je z moimi dziećmi w przedszkolu, ale też z siostrzenicami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna sprawa, jak córka podrośnie odrobinę to chętnie wypróbujemy :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Zabawy mnóstwo, ale kto to doczyści :) Czego się nie robi dla dzieci... :)

  OdpowiedzUsuń